# FX6-60S-0.8SV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX6-60S-0.8SV
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx6-60s-0-8sv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx6-60s-0-8sv#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/87/5562874-H10806-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.157" (4.00mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 6mm, 7mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 60
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)