# FX6-50P-0.8SV2(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX6-50P-0.8SV2(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx6-50p-0-8sv2-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx6-50p-0-8sv2-71#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.275" (6.99mm)
- **Mated Stacking Heights:** 7mm, 9mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)