# FX30B-3P-7.62DS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX30B-3P-7.62DS
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx30b-3p-7-62ds
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx30b-3p-7-62ds#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/42/97/5942973-H124996-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.90碌in (0.099碌m)
- **Contact Length:** 0.130" (3.30mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Rectangular
- **Contact Type:** Male Blade
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Board Guide, Board Lock
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 2 Wall
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V