# FX30B-2P-3.81DSA20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX30B-2P-3.81DSA20
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx30b-2p-3-81dsa20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx30b-2p-3-81dsa20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/33/61/5933610-H122201-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.90碌in (0.099碌m)
- **Contact Length:** 0.130" (3.30mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Rectangular
- **Contact Type:** Male Blade
- **Current Rating (Amps):** 16A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Board Guide, Board Lock
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.559" (14.20mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 2
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.150" (3.81mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 2 Wall
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V