# FX28R0984-0A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX28R0984-0A
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Cable Ferrites
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx28r0984-0a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx28r0984-0a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Design:** Hinged (Snap On)
- **Impedance @ Frequency:** 220Ohm @ 100MHz
- **Inner Dimension:** 0.709" W x 0.035" H (18.00mm x 0.90mm)
- **Length:** 0.945" (24.00mm)
- **Material:** 28
- **Mounting Type:** Free Hanging
- **Outer Dimension:** 0.984" W x 0.303" H (25.00mm x 7.70mm)