# FX23-100P-0.5SV15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX23-100P-0.5SV15
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx23-100p-0-5sv15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx23-100p-0-5sv15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/95/5562957-H125037-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.507" (12.88mm)
- **Mated Stacking Heights:** 15mm, 20mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 104 (100 + 4 Power)
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)