# FX1600002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX1600002
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx1600002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx1600002#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FX/08/00/FX0800015DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.053" (1.35mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)