# FX1-216P-1.27DSAL(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX1-216P-1.27DSAL(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx1-216p-1-27dsal-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx1-216p-1-27dsal-71#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Features:** Board Lock
- **Height Above Board:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 216
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)