# FWE030009B-10B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FWE030009B-10B
- **Manufacturer:** Inventus Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fwe030009b-10b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fwe030009b-10b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/73/39/12733963-EPS548-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, GS, TUV
- **Cord Length:** 48" (1.22m)
- **Current:** 3.3A
- **Efficiency:** Level V
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord
- **No Load Power Consumption:** 300mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)
- **Voltage:** 9V