# FWA150012A-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FWA150012A-12A
- **Manufacturer:** Inventus Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fwa150012a-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fwa150012a-12a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cTUVus
- **Cord Length:** 48" (1.22m)
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** Level V
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 500mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** DIN, 8 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.56" L x 2.45" W x 1.52" H (192.0mm x 62.2mm x 38.7mm)
- **Voltage:** 12V