# FW-24-05-G-D-500-075
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FW-24-05-G-D-500-075
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fw-24-05-g-d-500-075
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fw-24-05-g-d-500-075#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.075" (1.905mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 48
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)