# FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FVTJ-225-1.0-NI-QC-BKTS
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fvtj-225-1-0-ni-qc-bkts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fvtj-225-1-0-ni-qc-bkts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Vitreous Enamel Coated
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Non-Inductive
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 225W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 1.130" Dia x 10.500" L (28.70mm x 266.70mm)
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%