# FVG.2W.302.CLAC75
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FVG.2W.302.CLAC75
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fvg-2w-302-clac75
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fvg-2w-302-clac75#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** Backshell, Coupling Nut
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 200°C