# FVDDF5.5-250A-TOR(S)(LF)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FVDDF5.5-250A-TOR(S)(LF)
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fvddf5-5-250a-tor-s-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fvddf5-5-250a-tor-s-lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Contact Material:** Copper
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.965" (24.51mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Length:** 0.307" (7.80mm)
- **Tab Thickness:** 0.031" (0.79mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)