# FVDDF2-375A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FVDDF2-375A
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fvddf2-375a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fvddf2-375a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Length:** 0.992" (25.20mm)
- **Tab Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Tab Thickness:** 0.042" (1.07mm)
- **Tab Width:** 0.375" (9.53mm)
- **Terminal Type:** Standard
- **Wire Gauge:** 16 AWG