# FVDDF2-187A-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FVDDF2-187A-5
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fvddf2-187a-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fvddf2-187a-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Material:** Copper
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.736" (18.69mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Length:** 0.236" (6.00mm)
- **Tab Thickness:** 0.020" (0.51mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm)