# FTS-127-02-L-D-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FTS-127-02-L-D-S
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fts-127-02-l-d-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fts-127-02-l-d-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Cuttable
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.075" (1.90mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3.4A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** End Shrouds
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.034" (0.86mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 54
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.199" (5.05mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)