# FTC1210X7R102-223KNE-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FTC1210X7R102-223KNE-CT
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ftc1210x7r102-223kne-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ftc1210x7r102-223kne-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Features:** Soft Termination, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)