# FT825-12S480MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FT825-12S480MA
- **Manufacturer:** Fremont Micro Devices Ltd
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ft825-12s480ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ft825-12s480ma#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/09/12820943-1219-1149-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** EN, IEC
- **Current:** 480mA
- **Efficiency:** 88%
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 18 W
- **Size:** 8.50" L x 0.69" W x 0.39" H (216.0mm x 17.5mm x 10.0mm)
- **Termination Style:** Connector
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC