# FT-63EV204
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FT-63EV204
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ft-63ev204
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ft-63ev204#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 200 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%