# FT-170-300-003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FT-170-300-003
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Rack Thermal Management
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ft-170-300-003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ft-170-300-003#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Size:** 17.12" L x 8.31" W x 1.70" H (434.8mm x 211.1mm x 43.2mm)
- **Specifications:** Fan Tray, DC, 3 Fans, 300 CFM
- **Type:** Fan Tray
- **Voltage:** 48VDC