# FSX-750MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSX-750MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsx-750ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsx-750ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus, PSE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 750 mA
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm)
- **Voltage Rating:** 250 V