Part Number: FST16080 Manufacturer: GeneSiC Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/fst16080 RFQ URL: https://distyparts.com/product/fst16080#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/26/71/8126713-FST160100GN-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/34/8121340-1242-1085-ND.jpg Summary: FST16080 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GeneSiC Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FST16080 is a diodes - rectifiers - arrays from GeneSiC Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 1 mA @ 20 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-249AB Technology: Schottky Voltage: 880 mV @ 160 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/genesic-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/fst16080