# FSSCSR1T773MM2QC-AJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSSCSR1T773MM2QC-AJ
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsscsr1t773mm2qc-aj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsscsr1t773mm2qc-aj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Cellular, LTE
- **Frequency:** 773MHz
- **Height (Max):** 0.020" (0.50mm)
- **Insertion Loss:** 2.1dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.043" L x 0.035" W (1.10mm x 0.90mm)