# FSP80-ZZAE1(280)DG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP80-ZZAE1(280)DG
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp80-zzae1-280-dg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp80-zzae1-280-dg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 2.8A
- **Dimming:** PWM
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 7.44" L x 2.38" W x 1.50" H (189.0mm x 60.5mm x 38.1mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 108VAC