# FSP60-SZAE-WG01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP60-SZAE-WG01
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp60-szae-wg01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp60-szae-wg01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 700mA, 1.05A, 1.4A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 9.45" L x 1.69" W x 1.18" H (240.0mm x 43.0mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** UL 8750
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 108VAC