# FSP270-RFAN3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP270-RFAN3
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp270-rfan3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp270-rfan3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 5.62A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 500mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Power (Watts):** 270 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 8.03" L x 3.45" W x 1.63" H (204.0mm x 87.6mm x 41.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 48V