# FSP230-AAAN3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP230-AAAN3
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp230-aaan3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp230-aaan3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 9.58A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 500mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 230 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.97" L x 3.37" W x 1.27" H (177.0mm x 85.6mm x 32.2mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V