# FSP200-FZAE1(830)MG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP200-FZAE1(830)MG
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp200-fzae1-830-mg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp200-fzae1-830-mg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 8.3A
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200 W
- **Ratings:** IP65, IP67
- **Size:** 7.99" L x 2.68" W x 1.53" H (203.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC