# FSP150-P24-C12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP150-P24-C12
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp150-p24-c12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp150-p24-c12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cCSAus
- **Current:** 12.5 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W (150W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV