# FSP080-P24-A24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP080-P24-A24
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp080-p24-a24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp080-p24-a24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
- **Current:** 3.33 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC