# FSP065-DACM1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSP065-DACM1
- **Manufacturer:** FSP Technology Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsp065-dacm1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsp065-dacm1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.71A
- **Efficiency:** 87%
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.08" L x 2.01" W x 1.22" H (129.0mm x 51.0mm x 30.9mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V