# FSLU2520-47NKP2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSLU2520-47NKP2
- **Manufacturer:** TOKO INC.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fslu2520-47nkp2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fslu2520-47nkp2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TK/S2/65/TKS2650CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TK/S2/65/TKS2650CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 440 mA
- **DC Resistance (DCR):** 340mOhm Max
- **Frequency:** 1GHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 47 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±10%