# FSI-110-10-L-S-E-AD-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSI-110-10-L-S-E-AD-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsi-110-10-l-s-e-ad-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsi-110-10-l-s-e-ad-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Stacking Compression
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Mating Guide, Mounting Flange
- **Height Above Board:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)