# FSC-160MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FSC-160MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fsc-160ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fsc-160ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 160 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 90°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V