# FRS400CA120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FRS400CA120
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/frs400ca120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/frs400ca120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 400 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.8 V @ 400 A