# FRS300BA50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FRS300BA50
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/frs300ba50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/frs300ba50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 200 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.3 V @ 300 A