# FRN50J2R2/S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FRN50J2R2/S
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/frn50j2r2-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/frn50j2r2-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Flame Proof, Fusible, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 2.2 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%