# FRN14JT6R80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FRN14JT6R80
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/frn14jt6r80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/frn14jt6r80#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 6.8 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%