Part Number: FRN14JT390R Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. Category: Resistors Subcategory: Through Hole Resistors Product URL: https://distyparts.com/product/frn14jt390r RFQ URL: https://distyparts.com/product/frn14jt390r#rfq Summary: FRN14JT390R is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Stackpole Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FRN14JT390R is a through hole resistors from Stackpole Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Composition: Metal Film Features: Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Number of Terminations: 2 Operating Temperature: -40°C ~ 155°C Power (Watts): 0.25W, 1/4W Resistance: 390 Ω Size: 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm) Supplier Device Package: Axial Temperature Coefficient: ±350ppm/°C Tolerance: ±5% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stackpole-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/through-hole-resistors Canonical URL: https://distyparts.com/product/frn14jt390r