# FRN14JT1K10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FRN14JT1K10
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/frn14jt1k10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/frn14jt1k10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1.1 kΩ
- **Size:** 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%