Part Number: FRD100CA120 Manufacturer: SanRex Corporation Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/frd100ca120 RFQ URL: https://distyparts.com/product/frd100ca120#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/28/06/8128061-4076-FRD100CA120-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/22/07/8122075-4076-DD100KB80-ND.jpg Summary: FRD100CA120 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by SanRex Corporation and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FRD100CA120 is a diodes - rectifiers - arrays from SanRex Corporation. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 mA @ 1200 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 300 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Technology: Standard Voltage: 1.8 V @ 100 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/sanrex-corporation Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/frd100ca120