Part Number: FR40KR05 Manufacturer: GeneSiC Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/fr40kr05 RFQ URL: https://distyparts.com/product/fr40kr05#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/39/81/8139810-1242-1198-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/39/81/8139810-1242-1198-ND.jpg Summary: FR40KR05 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GeneSiC Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FR40KR05 is a diodes - rectifiers - single from GeneSiC Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 40A Mounting Type: Stud Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Reverse Recovery Time (trr): 500 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5) Technology: Standard, Reverse Polarity Voltage: 1 V @ 40 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/genesic-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/fr40kr05