# FR40KR05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FR40KR05
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fr40kr05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fr40kr05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/39/81/8139810-1242-1198-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40A
- **Mounting Type:** Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 500 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-203AB (DO-5)
- **Technology:** Standard, Reverse Polarity
- **Voltage:** 1 V @ 40 A