# FR20GAD2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FR20GAD2
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fr20gad2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fr20gad2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 200 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-263AB (D²PAK)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 960 mV @ 20 A