# FR01KR10H-06XL-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FR01KR10H-06XL-S
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fr01kr10h-06xl-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fr01kr10h-06xl-s#rfq
- **Actuator Type:** Rotary with Shaft
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Height Above Board:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 5VDC