# FQT7N10LTF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FQT7N10LTF
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fqt7n10ltf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fqt7n10ltf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/81/8058817-497-5506-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 6 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 290 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 350mOhm @ 850mA, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-223-4
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 250µA