# FQD4N25TM-WS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FQD4N25TM-WS
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fqd4n25tm-ws
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fqd4n25tm-ws#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MB/RD/61/MBRD6100CT-TPMSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 250 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 5.6 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 200 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Ta), 37W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 1.75Ohm @ 1.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-252AA
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 250µA