# FPX86Y1254J--
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPX86Y1254J--
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpx86y1254j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpx86y1254j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.25 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1 mΩ
- **Height:** 2.461" (62.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.622" Dia (92.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 3000V (3kV)