# FPT-500MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FPT-500MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fpt-500ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fpt-500ma#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/41/88/2441887-2298-FPT-D-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Telecom
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 300A
- **Current Rating (Amps):** 500mA
- **Features:** Indicating
- **Fuse Type:** Indicating Fuse
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.654" L x 0.126" W x 0.772" H (16.60mm x 3.20mm x 19.60mm)
- **Voltage Rating:** 125 V